Головна

ДЕРЖАВНИЙ ГЕМОЛОГІЧНИЙ ЦЕНТР УКРАЇНИ

Останні новини

ОАЕ. ДГЦУ. Підсумки Міжсесійної зустрічі країн-учасниць Кімберлійського процесу

Дубай. 17 травня 2024 року

  • ДГЦУ, ОАЕ. Кімберлійський процес.
  • ДГЦУ, ОАЕ. Кімберлійський процес.
  • ДГЦУ, ОАЕ. Кімберлійський процес.
  • ДГЦУ, ОАЕ. Кімберлійський процес.
  • ДГЦУ, ОАЕ. Кімберлійський процес.
  • ДГЦУ, ОАЕ. Кімберлійський процес.
  • ДГЦУ, ОАЕ. Кімберлійський процес.
  • ДГЦУ, ОАЕ. Кімберлійський процес.

17 травня 2024 року в м. Дубай (Об’єднані Арабські Емірати) завершилась Міжнародна Міжсесійна зустріч країн-учасниць Кімберлійського процесу (далі – КП).
Згідно з листом Мінфіну від 10.04.2024 №17030-11-7/11935 на цю зустріч був відряджений директор ДГЦУ Андрій Ткаленко. У склад делегації України входили Надзвичайний і Повноважний Посол України в ПАР Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любов Абравітова, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Об’єднаних Арабських Еміратах Дмитро Сенік, радник Посольства України в Об’єднаних Арабських Еміратах Андрій Козлов та в режимі онлайн – заступник директора ДГЦУ Володимир Татарінцев, головні фахівці ДГЦУ Анастасія Квачук і Катерина Татарінцева.
Зустріч була присвячена обговоренню питань ефективності сертифікаційної схеми Кімберлійського процесу (далі – ССКП), реформуванню КП і плануванню подальшої роботи КП, питанням віце-головування та головування КП на 2025 рік, аналізу виконання вимог ССКП країнами-учасницями КП, перегляду і вдосконаленню ССКП та підготовці до Пленарної зустрічі країн-учасниць КП у листопаді 2024 року.
На сесії відкриття зустрічі після промов Голови КП пана Ахмеда бін Сулаєма (Ahmed Bin Sulayem), президентки Всесвітньої алмазної ради пані Фереїл Зерокі (Fereil Zerouki) та голови Коаліції громадянського суспільства пана Мішеля Йобу (Michel Yoboue) було проведено широке обговорення пропозицій ДГЦУ про включення до порядку денного зустрічі питання щодо ключової ролі КП у протидії торгівлі діамантами, пов’язаними з фінансуванням міжнародних конфліктів, розширення дефініції «конфліктні алмази», а також доповнення базового документа КП вимогою про те, що експорт та імпорт необроблених алмазів будь-яким Учасником КП може бути можливим лише за умови повної поваги до державного суверенітету та принципів рівноправності з усіма іншими Учасниками КП. З офіційною заявою в контексті зазначеного питання від України виступила Надзвичайний і Повноважний Посол України в ПАР, Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любов Абравітова. З промовами на підтримку пропозиції України виступили представники Австралії, Євросоюзу, Великої Британії, Канади, США і Швейцарії. Очікувано проти виступили представники рф і білорусі, до яких долучились представники Анголи, Венесуели, Малі, Камеруну та Південно-Африканської Республіки (ПАР). Унаслідок відсутності консенсусу питання ключової ролі КП у протидії торгівлі діамантами, пов’язаними з фінансуванням міжнародних конфліктів, не було включено до порядку денного сесії, але обговорювалось Українською делегацію на численних двосторонніх зустрічах з представниками Китаю, Індії, ПАР, Демократичної республіки Конго, Анголи, Коаліції громадянського суспільства та інших країн. Окрім того, на цих зустрічах ще раз було проведено роз’яснення цілей України в КП. При цьому наголошено на тому, що одним з основоположних принципів КП є «визнання учасниками повної поваги до державного суверенітету та дотримання принципів рівноправності і взаємної вигоди». Про це йдеться в останньому абзаці преамбули ССКП – основного документа КП, який був прийнятий 20 років тому в Інтерлакені, Швейцарія, шляхом підписання Інтерлакенської декларації та в низці відповідних резолюцій Генеральної Асамблеї ООН під загальною назвою «Про роль алмазів у розпалюванні конфліктів».
Слід зазначити, що на етапі підготовки до Міжсесійної зустрічі делегацією України була проведена певна робота щодо організації підтримки пропозиції України до порядку денного цієї сесії. За нашою ініціативою у квітні 2024 року була проведена низка онлайн-зустрічей з представниками Австралії, Євросоюзу, Великої Британії, Канади, США і Швейцарії щодо напрацювання спільної стратегії на Міжсесійній зустрічі. На початку обговорення представники цих країн висловлювали обережний підхід щодо підтримки пропозиції України та надсилання офіційних листів на адресу Голови КП з цього питання. Однак завдяки наполегливій та переконливій позиції учасників цих перемовин директора ДГЦУ Андрія Ткаленка та Надзвичайного і Повноважного Посла України в ПАР Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любові Абравітової офіційні листи від цих країн зрештою були направлені до Голови КП в останній тиждень напередодні цієї зустрічі.
У ході Міжсесійної зустрічі країн-учасниць КП делегація України брала участь в обговоренні поточних питань робочих груп і комітетів КП, а саме: робочих груп з моніторингу (WGM), статистики (WGS), експертизи алмазів (WGDE), комітету з питань участі і керівництва КП (СРС), комітету з правил і процедур КП (CRP), спеціального комітету з перегляду та реформ КП (AHCRR).
У ході обговорення дефініції «конфліктні алмази» в спеціальному комітеті з перегляду та реформ КП (AHCRR) пропозицію України щодо розширення переліку дійових осіб (actors), які беруть участь у конфліктах, пов’язаних з алмазами за рахунок державних збройних угрупувань, взято до уваги комітетом та планується до розгляду на наступних зустрічах комітету в період до Пленарної зустрічі.
Під час засідання комітету з питань участі і керівництва КП (СРС) делегація України разом з партнерами черговий раз заблокували намір білорусі очолити КП у ролі віцеголови у 2024 році та голови у 2025 році.
14 травня 2024 року на особисте запрошення Голови КП пана Ахмеда бін Сулаєма була проведена двостороння зустріч між ним і українською делегацією у складі директора ДГЦУ Андрія Ткаленка та Надзвичайного і Повноважного Посла України в ПАР, Республіці Мозамбік і Республіці Ботсвана Любові Абравітової. На зустрічі були обговорені двосторонні відносини в рамках КП та подальша робота щодо реформування Кімберлійського процесу, в тому числі з урахуванням пропозицій України.
16 травня 2024 року відбулась двостороння зустріч директора ДГЦУ Андрія Ткаленка з виконавчим секретарем Секретаріату КП паном Bojun Tang (КНР). Були обговорені поточні питання діяльності КП, доведена позиція України щодо питань взаємодії з Секретаріатом та реформуванням КП.
Слід зазначити, що українська делегація взяла участь у двох заходах, організованих керівництвом КП поза офіційною програмою Міжсесійної зустрічі.
Перший з них відбувся 13.05.2024 року до початку офіційного відкриття Міжсесійної зустрічі під назвою «Панель експертів». На цю зустріч були запрошені представники алмазодобувної спільноти з ПАР, Сьєрра-Леоне, росії, Всесвітньої алмазної ради, експерти ООН та Червоного Хреста. На панелі обговорювались питання конфліктів в алмазній галузі та шляхи розвитку алмазних спільнот. Після цинічного виступу представниці росії, яка всіляко намагалася представити цю країну як позитивний приклад для світової алмазної галузі, з потужною промовою від української делегації виступила Надзвичайний і Повноважний Посол України в ПАР Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любов Абравітова, яка нагадала присутнім про справжню роль росії в розпалюванні конфліктів, зокрема за рахунок коштів від продажу алмазів.
Другий захід відбувся 17.05.2024 року після офіційного закриття Міжсесійної зустрічі. За поданням Голови КП, вперше за історію існування цієї організації, була проведена Спеціальна сесія КП з метою прийняття деяких адміністративних рішень та ухвалення фінального комюніке. Українська делегація в цілому не заперечувала щодо проведення цієї сесії, але після неодноразових консультацій з представниками країн-партнерів та безпосередньо з Головою КП наполягла на виключенні питання ухвалення фінального комюніке з порядку денного Спеціальної сесії як такого, що не відповідає правилам і процедурам КП.
Під час обговорення та прийняття адміністративних рішень українська делегація заблокувала запропоноване білоруссю та підтримане комітетом СРС (в якому головує росія) рішення щодо змін логотипа КП. У своєму виступі від імені української делегації Любов Абравітова звернула увагу присутніх на намагання білорусі та росії відволікти увагу КП від вирішення актуальних питань сьогодення на обговорення другорядних питань. Отже, рішення не було прийнято. Слід зазначити, що країни-партнери України в КП (Євросоюз, Велика Британія, Канада, США) зайняли нейтральну позицію з цього питання, натомість нашу позицію підтримала Індія.
Подальші дії ДГЦУ, як національного органу КП, полягають у продовженні роботи, пов’язаної з планами засідань WGDE та AHCRR, де ДГЦУ, як член цих органів КП, планує взяти активну участь у засіданнях і представляти інтереси України.

ОАЕ. ДГЦУ. Міжсесійна зустріч країн-учасниць Кімберлійського процесу

Дубай. 13 травня 2024 року

  • ДГЦУ, ОАЕ. Кімберлійський процес.
  • ДГЦУ, ОАЕ. Кімберлійський процес.
  • ДГЦУ, ОАЕ. Кімберлійський процес.
  • ДГЦУ, ОАЕ. Кімберлійський процес.
  • ДГЦУ, ОАЕ. Кімберлійський процес.

13 травня 2024 року в ОАЕ відбулося відкриття Міжсесійної зустрічі країн-учасниць Кімберлійського процесу. Делегацію від України очолив директор ДГЦУ Андрій Ткаленко. До складу делегації увійшли: Надзвичайний і Повноважний Посол України в ОАЕ Дмитро Сенік; Надзвичайний і Повноважний Посол України в ПАР, Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любов Абравітова, радник Посольства України в ОАЕ Андрій Козлов; онлайн – заступник директора ДГЦУ Володимир Татарінцев, головні фахівці Анастасія Квачук і Катерина Татарінцева.
До початку офіційного відкриття сесії українська делегація взяла участь у дискусії, яка була організована Спеціальним комітетом з перегляду та реформ КП (AHCRR) щодо проблем конфліктних алмазів за участі представників світової алмазної індустрії та алмазної спільноти.
На відкритті від України з потужною промовою щодо проблеми фінансування війни за рахунок експорту алмазів із рф виступила Надзвичайний і Повноважний Посол України в ПАР, Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любов Абравітова. Нашу позицію підтримали представники США, Великої Британії, Канади, Євросоюзу, Швейцарії та Австралії. Проти виступили рф, білорусь, Венесуела, Камерун, Демократична Республіка Конго. Через відсутність консенсусу питання не включено до порядку денного. Обговорення продовжиться в робочих групах протягом тижня.

ТПП України, ДГЦУ. Зустріч щодо питань євроінтеграції

Київ. 25 березня 2024 року

  • ДГЦУ, Зустріч щодо питань євроінтеграції.
  • ДГЦУ, Зустріч щодо питань євроінтеграції.
  • ДГЦУ, Зустріч щодо питань євроінтеграції.

25 березня 2024 року на особисте запрошення президента Торгово-промислової палати України Геннадія Чижикова директор ДГЦУ Андрій Ткаленко взяв участь у дискусії щодо євроінтеграції, яка була організована в ТПП України за участі Олександра Ількова, генерального директора Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції; Костянтина Кошеленка та Ірини Постоловської, заступників Міністра соціальної політики України; Марії Марченко, заступниці Керівника Департаменту з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Офісу Президента України.
Серед іншого на зустрічі були розглянуті питання синхронізації якості української продукції та технічних вимог до неї з нормами ЄС, зокрема і в гемологічній галузі.

ДГЦУ, ПАР. Кімберлійський процес. Засідання AHCRR

Київ. 08-09 лютого 2024 року

  • ДГЦУ, ПАР. Кімберлійський процес.
  • ДГЦУ, ПАР. Кімберлійський процес.
  • ДГЦУ, ПАР. Кімберлійський процес.

з 08 по 09 лютого 2024 року у м. Кейптаун (ПАР) відбулось перше в цьому році засідання Спеціального комітету з огляду та реформ (Ad Hoc Committee on Reviewand Reform (AHCRR)) Кімберлійського процесу.
Україну на цьому форумі в режимі онлайн представляли директор ДГЦУ Андрій Ткаленко, заступник директора Володимир Татарінцев, головний фахівець Анастасія Квачук та безпосередньо в залі засідань Надзвичайний і Повноважний Посол України в ПАР, Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любов Абравітова.
На засіданні було продовження обговорення дефініції «конфліктних діамантів» та питання консолідації Базового документа КП (ССКП) на основі раніше зроблених пропозицій щодо дефініції різних термінів ССКП, зокрема запропонованих Україною.
Разом з партнерами продовжуємо роботу щодо здійснення політичного тиску на рф у рамках Кімберлійського процесу.

ДГЦУ, Держсховище. Щодо унікальної колекції зразків бурштину-сировини


Київ. 06 лютого 2024 року

  • ДГЦУ. Держсховище.
  • ДГЦУ. Держсховище.
  • ДГЦУ. Держсховище.
  • ДГЦУ. Держсховище.

06 лютого 2024 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02 травня 2023 року № 435 «Про зарахування дорогоцінного каміння органогенного утворення (бурштин-сировина унікальний) до Історичного фонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України» у приміщенні Державного гемологічного центру України відбулась передача унікальної колекції зразків бурштину-сировини у кількості 13 одиниць від ДУ «Державне сховище дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України» до ДГЦУ.
У складі цієї колекції одинадцять зразків, які мають масу від 1049 до 1960 г, два зразки – 2223 та 2129 г та зразок масою 3600 г, який є винятковим природним утворенням.
Відтепер ця колекція буде зберігатись у ДГЦУ з метою експозиції та наукових досліджень.

МФУ, ДГЦУ. Захист наукових робіт

Київ. 26 січня 2024 року

  • Державний гемологічний центр України
  • Державний гемологічний центр України
  • Державний гемологічний центр України
  • Державний гемологічний центр України

26 січня 2024 року директор ДГЦУ Андрій Ткаленко разом з головою НТР ДГЦУ Олегом Гелетою та керівниками тем наукових досліджень, які виконувались у ДГЦУ в 2023 році, взяли участь в організованій Міністерством фінансів України онлайн-конференції, де було проведено приймання звітів за результатами проведених наукових досліджень та науково-технічних розробок ДГЦУ.
Приймальною комісією під головуванням начальника Управління державної політики у сфері пробірного контролю та документів суворої звітності Мінфіну Володимира Короля один проміжний та три остаточні звіти ДГЦУ були прийняті та отримали високу оцінку від членів Приймальної комісії.
Також наукові роботи ДГЦУ отримали позитивні відгуки від провідних фахівців: доктора геологічних наук професора кафедри мінералогії, геохімії та петрографії ННІ «Інститут геології» Київського національного університету імені Тараса Шевченка Митрохина О.В., доктора технічних наук, професора Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» Зуєвської Н.В., проректора з наукової роботи Національного технічного університету «Дніпровська політехніка» кандидата геологічних наук доцента Нікітенка І.С.
Наукова продукція, отримана в результаті виконання наукових досліджень, упроваджена в роботу ДГЦУ, зокрема, таких профільних установ України, як Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Національний університет «Києво-Могилянська академія». У подальшому планується впровадити результати в роботу Мінфіну, інших державних установ і суб’єктів господарювання.

МФУ, ДГЦУ. Онлайн-засідання Наукової ради Міністерства фінансів України

Київ. 27 грудня 2023 року

  • Державний гемологічний центр України
  • Державний гемологічний центр України
  • Державний гемологічний центр України

27 грудня 2023 року відбулось онлайн-засідання Наукової ради Міністерства фінансів України під керівництвом Міністра фінансів Сергія Марченка щодо розгляду пропозицій ДГЦУ до Тематичного плану науково-дослідних робіт Міністерства фінансів України на 2024 рік.
Теми науково-дослідних робіт були представлені директором ДГЦУ Андрієм Ткаленком та Головою науково-технічної ради ДГЦУ Олегом Гелетою.
Відзначено актуальність власних наукових розробок у контексті гармонізації міжнародної термінології у сфері гемології, що поліпшить інтеграцію до європейської спільноти, забезпечить модернізацію до сучасних стандартів світової гемологічної науки як складової підвищення якості й розширення можливостей гемологічної експертизи та освіти в Україні.
Пропозиції ДГЦУ щодо науково-дослідних робіт після обговорення було схвалено одноголосно Науковою радою Міністерства фінансів України.

ДГЦУ, КНУ. Конференція

Київ. 24-25 листопада 2023 року

  • Державний гемологічний центр України
  • Державний гемологічний центр України
  • Державний гемологічний центр України
  • Державний гемологічний центр України

24-25 листопада 2023 року згідно з Меморандумом про співпрацю між ДГЦУ та Київським національним університетом імені Тараса Шевченка на базі ННІ «Інститут геології» КНУ імені Тараса Шевченка відбулась щорічна міжнародна науково-практична конференція «Сучасні технології та особливості видобутку, обробки і використання природного каміння».
У конференції взяли участь науковці Державного гемологічного центру України, ННІ «Інститут геології», Національного університету «Києво-Могилянська академія», НТУ «Дніпровська політехніка», ІГН НАНУ, ДП «Алкон» НАНУ, Інституту метеорології НАНУ, аспіранти та фахівці.
Під час конференції було розглянуто низку актуальних питань сучасної гемологічної науки, зокрема доповідь директора ДГЦУ Андрія Ткаленка про участь у міжнародній Пленарній зустрічі країн-учасниць Кімберлійського процесу в місті Вікторія Фоллз, Республіка Зімбабве, 05–10 листопада 2023 року.

Міжнародна пленарна зустріч країн-учасниць Кімберлійського процесу

Зімбабве. 05–11 листопада 2023 року

  • Зімбабве
  • Зімбабве
  • Зімбабве
  • Зімбабве
  • Зімбабве

05–11 листопада 2023 року в м. Вікторія Фоллз (Республіка Зімбабве) відбулася Міжнародна пленарна зустріч країн-учасниць Кімберлійського процесу (далі – КП).
Згідно з листом Мінфіну на цю зустріч був відряджений директор ДГЦУ Андрій Ткаленко. У складі делегації України входили Надзвичайний та Повноважений посол України в ПАР Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любов Абравітова та, в режимі онлайн, заступник директора ДГЦУ Володимир Татарінцев, радник директора ДГЦУ Михайло Зуєв, головні фахівці ДГЦУ Анастасія Квачук та Катерина Татарінцева.
Зустріч була присвячена обговоренню питань ефективності сертифікаційної схеми Кімберлійського процесу (далі – ССКП), підсумкам роботи КП за поточний рік, реформуванню КП і плануванню подальшої роботи КП, виборам нового віце-голови КП на 2024 рік, який за правилами має очолювати КП у 2025 році, аналізу виконання вимог ССКП країнами-учасницями КП, перегляду і вдосконаленню ССКП.
На сьогодні КП об'єднує 85 країн-учасниць (58 окремих країн-учасниць і 27 країн у складі одного з учасників – Європейського Союзу). На зустрічі були присутні представники більшості цих країн, спостерігачі від Всесвітньої алмазної ради, Коаліції громадянського суспільства і Асоціації африканських виробників алмазів, а також запрошені представники країн, які у найближчому майбутньому планують приєднатись до КП (Азербайджан та Узбекистан).
На сесії відкриття зустрічі після промов Голови КП пана Жему Сода (Zhemu Soda), президентки Всесвітньої алмазної ради пані Фереїл Зерокі (Fereil Zerouki) та голови Коаліції громадянського суспільства пана Мішеля Йобу (Michel Yoboue) було проведено широке обговорення пропозицій ДГЦУ щодо включення до порядку денного зустрічі питань про порушення державного суверенітету України, її територіальної цілісності, фінансування російської військової агресії за рахунок експорту російських алмазів, розширення дефініції «конфліктні алмази», а також доповнення базового документа КП вимогою про те, що експорт та імпорт необроблених алмазів будь-яким Учасником КП може бути можливим лише за умови повної поваги до державного суверенітету та принципів рівноправності з усіма іншими Учасниками КП. З офіційною заявою у контексті зазначених питань від України виступив директор ДГЦУ Андрій Ткаленко. Звернення ДГЦУ з цього приводу до всіх учасників КП було зачитано делегацією ДГЦУ, яка брала участь у засіданні в режимі онлайн. Пропозиції України підтримали представники Австралії, Євросоюзу, Великої Британії, Канади, США і Швейцарії. Очікувано проти виступили представники рф і білорусі, до яких долучились представники Анголи, Венесуели, Малі, Південно-Африканської Республіки (ПАР) і Центрально-Африканської Республіки (ЦАР). Внаслідок відсутності консенсусу, після майже годинного обговорення, питання про порушення державного суверенітету України, її територіальної цілісності, фінансування російської військової агресії за рахунок експорту російських алмазів не було включено до порядку денного сесії. Натомість, реакцією голови КП на своєчасно запропоновані Україною пропозиції щодо доповнення базового документа КП вимогою про те, що експорт та імпорт необроблених алмазів будь-яким Учасником КП може бути можливим лише за умови повної поваги до державного суверенітету та принципів рівноправності з усіма іншими Учасниками КП, була передача цього питання на розгляд спеціального комітету з перегляду та реформ КП (AHCRR).
Слід зазначити, що делегацією України проведено низку двосторонніх та багатосторонніх зустрічей з членами КП з метою роз’яснення цілей України в КП. При цьому наголошено на тому, що одним з основоположних принципів КП є «визнання учасниками повної поваги до державного суверенітету та дотримання принципів рівноправності та взаємної вигоди». Про це йдеться в останньому абзаці преамбули ССКП – основного документа КП, який був прийнятий 20 років тому в Інтерлакені, Швейцарія, шляхом підписання Інтерлакенської декларації та в низці відповідних резолюцій Генеральної Асамблеї ООН під загальною назвою «Про роль алмазів у розпалюванні конфліктів».
У ході зустрічі делегацією було проведено декілька зустрічей з головою КП, причому дві з них двосторонні, а інші за участі представників Австралії, Євросоюзу, Великої Британії, Канади, США і Швейцарії.
Делегація України брала участь в обговоренні поточних питань робочих груп і комітетів КП, а саме: робочих груп з моніторингу (WGM), статистики (WGS), експертизи алмазів (WGDE), комітету з питань участі і керівництва КП (СРС), комітету з правил і процедур КП (CRP), спеціального комітету з перегляду та реформ КП (AHCRR).
У ході обговорення пропозиції України у спеціальному комітеті з перегляду та реформ КП (AHCRR) делегації України вперше з початку збройної агресії рф проти України вдалось зберегти формулювання щодо збройної агресії рф проти України у заключному документі цього комітету на проєкті фінального комюніке зустрічі.
Під час засідання комітету з питань участі і керівництва КП (СРС), в якому від України брав участь директор ДГЦУ Андрій Ткаленко, незважаючи на шалений опір рф та їх прибічників, вдалося заблокувати намір білорусі очолити КП в ролі віце-голови у 2024 році та голови у 2025 році.
Під час обговорення фінального комюніке зустрічі директор ДГЦУ Андрій Ткаленко разом з Надзвичайним та Повноваженим послом України в ПАР, Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любов'ю Абравітовою неодноразово виступали з відстоюванням позиції Української Сторони щодо запропонованих на початку зустрічі вищезазначених пропозицій, аргументами щодо недопущення білорусі до посади Віце-Голови КП 2024 і Голови КП 2025, цитуванням пунктів ССКП і резолюцій РБ ГА ООН щодо недопущення порушень державного суверенітету країн і, зокрема, країн-учасниць КП, а також з інформацією про наслідки військової агресії рф проти України, зокрема ті, через які Україна не має можливості контролювати більше ніж 20% своєї території, що знаходиться під незаконною окупацією росії, де не діє українське законодавство, немає контролю за обігом алмазів з боку України і не виконуються жодні вимоги КП, в тому числі правила імпорту-експорту алмазів та подання статистичних даних.
Опоненти (рф, білорусь, Ангола, ПАР, деякі інші) виступали у звичному для росії негативному та агресивному ключі. Дискусія тривала до 5 ранку 11 листопада, але консенсусу не було досягнуто. Таким чином, вперше за всю історію Кімберлійського процесу та з початку збройної агресії росії проти України фінальне комюніке не було прийнято.
Висновки та пропозиції щодо подальших дій
Основними результатами роботи української делегації були такі:
- заблоковано подання номінації білорусі на посаду Віце-Голови КП 2024 і Голови КП 2025;
- вперше з початку збройної агресії рф проти України вдалось зберегти формулювання щодо збройної агресії рф проти України у заключному документі спеціального комітету з перегляду і реформ КП (AHCRR) та проєкті фінального комюніке зустрічі.
- акцентовано увагу учасників КП на тому, що основні цілі КП, які щорічно проголошуються на всіх зустрічах КП, – запобігання конфліктам, сприяння миру, безпеці та процвітанню – зневажаються рф та білоруссю і не знаходять протидії з боку КП;
- внесено пропозиції України до проєкту заключного комюніке Пленарної зустрічі КП, які були підтримані з боку Австралії, Євросоюзу, Великої Британії, Канади, США і Швейцарії;
- через неприйнятні формулювання рф та білорусі щодо проєкту фінального комюніке зусиллями України та її партнерів прийняття цього документа було заблоковано.
Це серйозний меседж як членам Кімберлійського процесу, так і всім представникам алмазної промисловості та бізнесу – не може бути справ «asusual» для тих, хто порушує статут ООН та норми міжнародного права.
Подальші дії ДГЦУ, як національного органу КП, полягають у продовженні роботи, пов’язаної з планами засідань WGDE та AHCRR, де ДГЦУ, як член цих органів КП, планує взяти активну участь у засіданнях та представляти інтереси України.