Головна

ДЕРЖАВНИЙ ГЕМОЛОГІЧНИЙ ЦЕНТР УКРАЇНИ

Кімберлійський процес

ДГЦУ, ПАР. Кімберлійський процес. Засідання AHCRR.

Київ. 08 лютого, 2024 року

  • ДГЦУ, ПАР. Кімберлійський процес.
  • ДГЦУ, ПАР. Кімберлійський процес.
  • ДГЦУ, ПАР. Кімберлійський процес.

КІМБЕРЛІЙСЬКИЙ ПРОЦЕС:
ЗАСІДАННЯ AHCRR

з 08 по 09 лютого 2024 року у м. Кейптаун (ПАР) відбулось перше в цьому році засідання Спеціального комітету з огляду та реформ (Ad Hoc Committee on Reviewand Reform (AHCRR)) Кімберлійського процесу.
Україну на цьому форумі в режимі онлайн представляли директор ДГЦУ Андрій Ткаленко, заступник директора Володимир Татарінцев, головний фахівець Анастасія Квачук та безпосередньо в залі засідань Надзвичайний і Повноважний Посол України в ПАР, Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любов Абравітова.
На засіданні було продовження обговорення дефініції «конфліктних діамантів» та питання консолідації Базового документа КП (ССКП) на основі раніше зроблених пропозицій щодо дефініції різних термінів ССКП, зокрема запропонованих Україною.
Разом з партнерами продовжуємо роботу щодо здійснення політичного тиску на рф у рамках Кімберлійського процесу.

Міжнародна пленарна зустріч країн-учасниць Кімберлійського процесу

Зімбабве. 05–11 листопада 2023 року

  • Зімбабве
  • Зімбабве
  • Зімбабве
  • Зімбабве
  • Зімбабве
КІМБЕРЛІЙСЬКИЙ ПРОЦЕС: ШЛЯХИ МІЖНАРОДНОЇ ІЗОЛЯЦІЇ РФ

05–11 листопада 2023 року в м. Вікторія Фоллз (Республіка Зімбабве) відбулася Міжнародна пленарна зустріч країн-учасниць Кімберлійського процесу (далі – КП).
Згідно з листом Мінфіну на цю зустріч був відряджений директор ДГЦУ Андрій Ткаленко. У складі делегації України входили Надзвичайний та Повноважений посол України в ПАР Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любов Абравітова та, в режимі онлайн, заступник директора ДГЦУ Володимир Татарінцев, радник директора ДГЦУ Михайло Зуєв, головні фахівці ДГЦУ Анастасія Квачук та Катерина Татарінцева.
Зустріч була присвячена обговоренню питань ефективності сертифікаційної схеми Кімберлійського процесу (далі – ССКП), підсумкам роботи КП за поточний рік, реформуванню КП і плануванню подальшої роботи КП, виборам нового віце-голови КП на 2024 рік, який за правилами має очолювати КП у 2025 році, аналізу виконання вимог ССКП країнами-учасницями КП, перегляду і вдосконаленню ССКП.
На сьогодні КП об'єднує 85 країн-учасниць (58 окремих країн-учасниць і 27 країн у складі одного з учасників – Європейського Союзу). На зустрічі були присутні представники більшості цих країн, спостерігачі від Всесвітньої алмазної ради, Коаліції громадянського суспільства і Асоціації африканських виробників алмазів, а також запрошені представники країн, які у найближчому майбутньому планують приєднатись до КП (Азербайджан та Узбекистан).
На сесії відкриття зустрічі після промов Голови КП пана Жему Сода (Zhemu Soda), президентки Всесвітньої алмазної ради пані Фереїл Зерокі (Fereil Zerouki) та голови Коаліції громадянського суспільства пана Мішеля Йобу (Michel Yoboue) було проведено широке обговорення пропозицій ДГЦУ щодо включення до порядку денного зустрічі питань про порушення державного суверенітету України, її територіальної цілісності, фінансування російської військової агресії за рахунок експорту російських алмазів, розширення дефініції «конфліктні алмази», а також доповнення базового документа КП вимогою про те, що експорт та імпорт необроблених алмазів будь-яким Учасником КП може бути можливим лише за умови повної поваги до державного суверенітету та принципів рівноправності з усіма іншими Учасниками КП. З офіційною заявою у контексті зазначених питань від України виступив директор ДГЦУ Андрій Ткаленко. Звернення ДГЦУ з цього приводу до всіх учасників КП було зачитано делегацією ДГЦУ, яка брала участь у засіданні в режимі онлайн. Пропозиції України підтримали представники Австралії, Євросоюзу, Великої Британії, Канади, США і Швейцарії. Очікувано проти виступили представники рф і білорусі, до яких долучились представники Анголи, Венесуели, Малі, Південно-Африканської Республіки (ПАР) і Центрально-Африканської Республіки (ЦАР). Внаслідок відсутності консенсусу, після майже годинного обговорення, питання про порушення державного суверенітету України, її територіальної цілісності, фінансування російської військової агресії за рахунок експорту російських алмазів не було включено до порядку денного сесії. Натомість, реакцією голови КП на своєчасно запропоновані Україною пропозиції щодо доповнення базового документа КП вимогою про те, що експорт та імпорт необроблених алмазів будь-яким Учасником КП може бути можливим лише за умови повної поваги до державного суверенітету та принципів рівноправності з усіма іншими Учасниками КП, була передача цього питання на розгляд спеціального комітету з перегляду та реформ КП (AHCRR).
Слід зазначити, що делегацією України проведено низку двосторонніх та багатосторонніх зустрічей з членами КП з метою роз’яснення цілей України в КП. При цьому наголошено на тому, що одним з основоположних принципів КП є «визнання учасниками повної поваги до державного суверенітету та дотримання принципів рівноправності та взаємної вигоди». Про це йдеться в останньому абзаці преамбули ССКП – основного документа КП, який був прийнятий 20 років тому в Інтерлакені, Швейцарія, шляхом підписання Інтерлакенської декларації та в низці відповідних резолюцій Генеральної Асамблеї ООН під загальною назвою «Про роль алмазів у розпалюванні конфліктів».
У ході зустрічі делегацією було проведено декілька зустрічей з головою КП, причому дві з них двосторонні, а інші за участі представників Австралії, Євросоюзу, Великої Британії, Канади, США і Швейцарії.
Делегація України брала участь в обговоренні поточних питань робочих груп і комітетів КП, а саме: робочих груп з моніторингу (WGM), статистики (WGS), експертизи алмазів (WGDE), комітету з питань участі і керівництва КП (СРС), комітету з правил і процедур КП (CRP), спеціального комітету з перегляду та реформ КП (AHCRR).
У ході обговорення пропозиції України у спеціальному комітеті з перегляду та реформ КП (AHCRR) делегації України вперше з початку збройної агресії рф проти України вдалось зберегти формулювання щодо збройної агресії рф проти України у заключному документі цього комітету на проєкті фінального комюніке зустрічі.
Під час засідання комітету з питань участі і керівництва КП (СРС), в якому від України брав участь директор ДГЦУ Андрій Ткаленко, незважаючи на шалений опір рф та їх прибічників, вдалося заблокувати намір білорусі очолити КП в ролі віце-голови у 2024 році та голови у 2025 році.
Під час обговорення фінального комюніке зустрічі директор ДГЦУ Андрій Ткаленко разом з Надзвичайним та Повноваженим послом України в ПАР, Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любов'ю Абравітовою неодноразово виступали з відстоюванням позиції Української Сторони щодо запропонованих на початку зустрічі вищезазначених пропозицій, аргументами щодо недопущення білорусі до посади Віце-Голови КП 2024 і Голови КП 2025, цитуванням пунктів ССКП і резолюцій РБ ГА ООН щодо недопущення порушень державного суверенітету країн і, зокрема, країн-учасниць КП, а також з інформацією про наслідки військової агресії рф проти України, зокрема ті, через які Україна не має можливості контролювати більше ніж 20% своєї території, що знаходиться під незаконною окупацією росії, де не діє українське законодавство, немає контролю за обігом алмазів з боку України і не виконуються жодні вимоги КП, в тому числі правила імпорту-експорту алмазів та подання статистичних даних.
Опоненти (рф, білорусь, Ангола, ПАР, деякі інші) виступали у звичному для росії негативному та агресивному ключі. Дискусія тривала до 5 ранку 11 листопада, але консенсусу не було досягнуто. Таким чином, вперше за всю історію Кімберлійського процесу та з початку збройної агресії росії проти України фінальне комюніке не було прийнято.
Висновки та пропозиції щодо подальших дій
Основними результатами роботи української делегації були такі:
- заблоковано подання номінації білорусі на посаду Віце-Голови КП 2024 і Голови КП 2025;
- вперше з початку збройної агресії рф проти України вдалось зберегти формулювання щодо збройної агресії рф проти України у заключному документі спеціального комітету з перегляду і реформ КП (AHCRR) та проєкті фінального комюніке зустрічі.
- акцентовано увагу учасників КП на тому, що основні цілі КП, які щорічно проголошуються на всіх зустрічах КП, – запобігання конфліктам, сприяння миру, безпеці та процвітанню – зневажаються рф та білоруссю і не знаходять протидії з боку КП;
- внесено пропозиції України до проєкту заключного комюніке Пленарної зустрічі КП, які були підтримані з боку Австралії, Євросоюзу, Великої Британії, Канади, США і Швейцарії;
- через неприйнятні формулювання рф та білорусі щодо проєкту фінального комюніке зусиллями України та її партнерів прийняття цього документа було заблоковано.
Це серйозний меседж як членам Кімберлійського процесу, так і всім представникам алмазної промисловості та бізнесу – не може бути справ «asusual» для тих, хто порушує статут ООН та норми міжнародного права.
Подальші дії ДГЦУ, як національного органу КП, полягають у продовженні роботи, пов’язаної з планами засідань WGDE та AHCRR, де ДГЦУ, як член цих органів КП, планує взяти активну участь у засіданнях та представляти інтереси України.

Міжнародна пленарна зустріч країн-учасниць Кімберлійського процесу

Зімбабве. 22–26 травня 2023 року

  • Зімбабве
  • Зімбабве
  • Зімбабве
  • Зімбабве
КІМБЕРЛІЙСЬКИЙ ПРОЦЕС: Міжсесійна зустріч

22–26 травня 2023 року в м. Вікторія Фоллз (Республіка Зімбабве) у гібридному форматі відбулася Міжсесійна зустріч країн-учасниць Кімберлійського процесу.
Безпосередньо в залі засідань Україну представляла Надзвичайний та Повноважний Посол України в ПАР, Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любов Абравітова.
Онлайн-участь у роботі зустрічі від України взяли директор ДГЦУ Андрій Ткаленко, заступник директора Володимир Татарінцев, головні фахівці Анастасія Квачук та Катерина Татарінцева.
Незважаючи на шалений опір росії та її сателіта білорусі,делегація України разом з партнерами домоглася обговорення питання російської агресії проти України. З потужними промовами на початку та наприкінці обговорення порядку денного виступила Надзвичайний та Повноважний Посол України в ПАР, Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любов Абравітова.На підтримку України виступили представники ЄС, США, Канади, Австралії, Великої Британії та Швейцарії, які рішуче засудили російську агресію та продовження використання доходів, отриманих від продажу алмазів на фінансування війни.
Під час роботи сесіїделегація України взяла участь в обговоренні поточних питань робочих груп і комітетів КП, а саме: робочих груп з моніторингу (WGM), статистики (WGS), експертизи алмазів (WGDE), комітету з питань участі і керівництва КП (СРС), комітету з правил і процедур КП (CRP), спеціального комітету з перегляду та реформ КП (AHCRR).
Окрім того, делегація України, за підтримки партнерів з ЄС, США, Канади, Австралії, Великої Британії та Швейцаріїзаблокували попередню заявку білорусі очолити КП в ролі віце-голови у 2024 році.
Протягом зустрічі було акцентовано увагу учасників КП на тому, що основні цілі КП, які щорічно проголошуються на всіх зустрічах КП, – запобігання конфліктам, сприяння миру, безпеці та процвітанню – зневажаються рф та білоруссю і, нажаль, не знаходять протидії з боку КП.