Зустріч була присвячена обговоренню питань ефективності сертифікаційної схеми Кімберлійського процесу (далі – ССКП), реформуванню КП і плануванню подальшої роботи КП, питанням віце-головування та головування КП на 2025 рік, аналізу виконання вимог ССКП країнами-учасницями КП, перегляду і вдосконаленню ССКП та підготовці до Пленарної зустрічі країн-учасниць КП у листопаді 2024 року.
На сесії відкриття зустрічі після промов Голови КП пана Ахмеда бін Сулаєма (Ahmed Bin Sulayem), президентки Всесвітньої алмазної ради пані Фереїл Зерокі (Fereil Zerouki) та голови Коаліції громадянського суспільства пана Мішеля Йобу (Michel Yoboue) було проведено широке обговорення пропозицій ДГЦУ про включення до порядку денного зустрічі питання щодо ключової ролі КП у протидії торгівлі діамантами, пов’язаними з фінансуванням міжнародних конфліктів, розширення дефініції «конфліктні алмази», а також доповнення базового документа КП вимогою про те, що експорт та імпорт необроблених алмазів будь-яким Учасником КП може бути можливим лише за умови повної поваги до державного суверенітету та принципів рівноправності з усіма іншими Учасниками КП. З офіційною заявою в контексті зазначеного питання від України виступила Надзвичайний і Повноважний Посол України в ПАР, Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любов Абравітова. З промовами на підтримку пропозиції України виступили представники Австралії, Євросоюзу, Великої Британії, Канади, США і Швейцарії. Очікувано проти виступили представники рф і білорусі, до яких долучились представники Анголи, Венесуели, Малі, Камеруну та Південно-Африканської Республіки (ПАР). Унаслідок відсутності консенсусу питання ключової ролі КП у протидії торгівлі діамантами, пов’язаними з фінансуванням міжнародних конфліктів, не було включено до порядку денного сесії, але обговорювалось Українською делегацію на численних двосторонніх зустрічах з представниками Китаю, Індії, ПАР, Демократичної республіки Конго, Анголи, Коаліції громадянського суспільства та інших країн. Окрім того, на цих зустрічах ще раз було проведено роз’яснення цілей України в КП. При цьому наголошено на тому, що одним з основоположних принципів КП є «визнання учасниками повної поваги до державного суверенітету та дотримання принципів рівноправності і взаємної вигоди». Про це йдеться в останньому абзаці преамбули ССКП – основного документа КП, який був прийнятий 20 років тому в Інтерлакені, Швейцарія, шляхом підписання Інтерлакенської декларації та в низці відповідних резолюцій Генеральної Асамблеї ООН під загальною назвою «Про роль алмазів у розпалюванні конфліктів».
Слід зазначити, що на етапі підготовки до Міжсесійної зустрічі делегацією України була проведена певна робота щодо організації підтримки пропозиції України до порядку денного цієї сесії. За нашою ініціативою у квітні 2024 року була проведена низка онлайн-зустрічей з представниками Австралії, Євросоюзу, Великої Британії, Канади, США і Швейцарії щодо напрацювання спільної стратегії на Міжсесійній зустрічі. На початку обговорення представники цих країн висловлювали обережний підхід щодо підтримки пропозиції України та надсилання офіційних листів на адресу Голови КП з цього питання. Однак завдяки наполегливій та переконливій позиції учасників цих перемовин директора ДГЦУ Андрія Ткаленка та Надзвичайного і Повноважного Посла України в ПАР Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любові Абравітової офіційні листи від цих країн зрештою були направлені до Голови КП в останній тиждень напередодні цієї зустрічі.
У ході Міжсесійної зустрічі країн-учасниць КП делегація України брала участь в обговоренні поточних питань робочих груп і комітетів КП, а саме: робочих груп з моніторингу (WGM), статистики (WGS), експертизи алмазів (WGDE), комітету з питань участі і керівництва КП (СРС), комітету з правил і процедур КП (CRP), спеціального комітету з перегляду та реформ КП (AHCRR).
У ході обговорення дефініції «конфліктні алмази» в спеціальному комітеті з перегляду та реформ КП (AHCRR) пропозицію України щодо розширення переліку дійових осіб (actors), які беруть участь у конфліктах, пов’язаних з алмазами за рахунок державних збройних угрупувань, взято до уваги комітетом та планується до розгляду на наступних зустрічах комітету в період до Пленарної зустрічі.
Під час засідання комітету з питань участі і керівництва КП (СРС) делегація України разом з партнерами черговий раз заблокували намір білорусі очолити КП у ролі віцеголови у 2024 році та голови у 2025 році.
14 травня 2024 року на особисте запрошення Голови КП пана Ахмеда бін Сулаєма була проведена двостороння зустріч між ним і українською делегацією у складі директора ДГЦУ Андрія Ткаленка та Надзвичайного і Повноважного Посла України в ПАР, Республіці Мозамбік і Республіці Ботсвана Любові Абравітової. На зустрічі були обговорені двосторонні відносини в рамках КП та подальша робота щодо реформування Кімберлійського процесу, в тому числі з урахуванням пропозицій України.
16 травня 2024 року відбулась двостороння зустріч директора ДГЦУ Андрія Ткаленка з виконавчим секретарем Секретаріату КП паном Bojun Tang (КНР). Були обговорені поточні питання діяльності КП, доведена позиція України щодо питань взаємодії з Секретаріатом та реформуванням КП.
Слід зазначити, що українська делегація взяла участь у двох заходах, організованих керівництвом КП поза офіційною програмою Міжсесійної зустрічі.
Перший з них відбувся 13.05.2024 року до початку офіційного відкриття Міжсесійної зустрічі під назвою «Панель експертів». На цю зустріч були запрошені представники алмазодобувної спільноти з ПАР, Сьєрра-Леоне, росії, Всесвітньої алмазної ради, експерти ООН та Червоного Хреста. На панелі обговорювались питання конфліктів в алмазній галузі та шляхи розвитку алмазних спільнот. Після цинічного виступу представниці росії, яка всіляко намагалася представити цю країну як позитивний приклад для світової алмазної галузі, з потужною промовою від української делегації виступила Надзвичайний і Повноважний Посол України в ПАР Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любов Абравітова, яка нагадала присутнім про справжню роль росії в розпалюванні конфліктів, зокрема за рахунок коштів від продажу алмазів.
Другий захід відбувся 17.05.2024 року після офіційного закриття Міжсесійної зустрічі. За поданням Голови КП, вперше за історію існування цієї організації, була проведена Спеціальна сесія КП з метою прийняття деяких адміністративних рішень та ухвалення фінального комюніке. Українська делегація в цілому не заперечувала щодо проведення цієї сесії, але після неодноразових консультацій з представниками країн-партнерів та безпосередньо з Головою КП наполягла на виключенні питання ухвалення фінального комюніке з порядку денного Спеціальної сесії як такого, що не відповідає правилам і процедурам КП.
Під час обговорення та прийняття адміністративних рішень українська делегація заблокувала запропоноване білоруссю та підтримане комітетом СРС (в якому головує росія) рішення щодо змін логотипа КП. У своєму виступі від імені української делегації Любов Абравітова звернула увагу присутніх на намагання білорусі та росії відволікти увагу КП від вирішення актуальних питань сьогодення на обговорення другорядних питань. Отже, рішення не було прийнято. Слід зазначити, що країни-партнери України в КП (Євросоюз, Велика Британія, Канада, США) зайняли нейтральну позицію з цього питання, натомість нашу позицію підтримала Індія.
Подальші дії ДГЦУ, як національного органу КП, полягають у продовженні роботи, пов’язаної з планами
засідань WGDE та AHCRR, де ДГЦУ, як член цих органів КП, планує взяти активну участь у засіданнях
і представляти інтереси України.
ОАЕ. ДГЦУ. Пленарна зустріч країн-учасниць Кімберлійського процесу
Дубай. 12 листопада 2024 року
12 листопада 2024 року
в ОАЕ відбулося відкриття Пленарної зустрічі країн-учасниць Кімберлійського процесу (КП). Делегацію від України очолив директор ДГЦУ Андрій Ткаленко. До складу делегації увійшли: Надзвичайний і Повноважний Посол України в ПАР, Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любов Абравітова; онлайн – заступник директора ДГЦУ Володимир Татарінцев, головні фахівці Анастасія Квачук і Катерина Татарінцева.
До початку офіційного відкриття сесії ДГЦУ, як національний орган КП, закликав керівництво КП включити до порядку денного Пленарної зустрічі панельну дискусію щодо можливостей КП грати ключову роль у протидії торгівлі діамантами, пов’язаними з фінансуванням міжнародних конфліктів, зокрема, війни росії проти України. Цей заклик було підтримано з боку Австралії, Великої Британії, ЄС, Канади, США і Швейцарії. Проти виступили рф, білорусь, Венесуела, Камерун, Киргизія і ЦАР. Через відсутність консенсусу питання не було включено до порядку денного і на сесії усім вищезазначеним країнам надали лише по дві хвилини для висловлювання своїх позицій.
Від України з короткою, але потужною промовою виступила пані Любов Абравітова. Крім країн-партнерів, Україну підтримала Коаліція громадянського суспільства.
На відкритті зустрічі Голова КП пан Ахмед бінСулаєм (AhmedBinSulayem) у вступній промові відмітив існування суперечок і розколу у КП і те, що «КП повинен зробити все можливе, щоб запобігти непотрібній перенапрузі».
Обговорення позицій продовжиться в робочих групах КП протягом тижня.
Візит до ДГЦУ Надзвичайного і Повноважного Посла України в ПАР, Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любові Абравітової
Київ. 15 серпня 2024 року
15 серпня 2024 року
під час свого відрядження до України Надзвичайний і Повноважний Посол України в ПАР,
Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любов Абравітова відвідала ДГЦУ.
У рамках візиту було обговорено стратегію роботи України в рамках Кімберлійського
процесу в цьому році та на майбутньому Пленарному засіданні КП. Обговорено питання
подальшого співробітництва щодо дій, спрямованих на міжнародну ізоляцію рфі білорусі в рамках Кімберлійського процесу,
враховуючи статус Ботсвани як місця розташування постійного Секретаріату КП.
Любов Абравітова разом з делегацією посольства також ознайомилася з роботою
гемологічного центру, науково-дослідної лабораторії та організацією навчального процесу.
ОАЕ. ДГЦУ. Підсумки Міжсесійної зустрічі країн-учасниць
Кімберлійського процесу
Дубай. 17 травня 2024 року
17 травня 2024 року
в м. Дубай (Об’єднані Арабські Емірати) завершилась Міжнародна Міжсесійна зустріч країн-учасниць Кімберлійського процесу (далі – КП).
Згідно з листом Мінфіну від 10.04.2024 №17030-11-7/11935 на цю зустріч був відряджений директор ДГЦУ Андрій Ткаленко. У склад делегації України входили Надзвичайний і Повноважний Посол України в ПАР Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любов Абравітова, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Об’єднаних Арабських Еміратах Дмитро Сенік, радник Посольства України в Об’єднаних Арабських Еміратах Андрій Козлов та в режимі онлайн – заступник директора ДГЦУ Володимир Татарінцев, головні фахівці ДГЦУ Анастасія Квачук і Катерина Татарінцева.
13 травня 2024 року
в ОАЕ відбулося відкриття Міжсесійної зустрічі країн-учасниць Кімберлійського процесу.
Делегацію від України очолив директор ДГЦУ Андрій Ткаленко.
До складу делегації увійшли: Надзвичайний і Повноважний Посол України в ОАЕ
Дмитро Сенік; Надзвичайний і Повноважний Посол України в ПАР, Республіці Мозамбік
та Республіці Ботсвана Любов Абравітова, радник Посольства України в ОАЕ Андрій Козлов;
онлайн – заступник директора ДГЦУ Володимир Татарінцев, головні фахівці
Анастасія Квачук і Катерина Татарінцева.
До початку офіційного відкриття сесії українська делегація взяла участь у дискусії, яка була організована Спеціальним комітетом з перегляду та реформ КП (AHCRR) щодо проблем конфліктних алмазів за участі представників світової алмазної індустрії та алмазної спільноти.
На відкритті від України з потужною промовою щодо проблеми фінансування війни за
рахунок експорту алмазів із рф виступила Надзвичайний і Повноважний Посол України в ПАР,
Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любов Абравітова. Нашу позицію підтримали
представники США, Великої Британії, Канади, Євросоюзу, Швейцарії та Австралії.
Проти виступили рф, білорусь, Венесуела, Камерун, Демократична Республіка Конго.
Через відсутність консенсусу питання не включено до порядку денного.
Обговорення продовжиться в робочих групах протягом тижня.
ТПП України, ДГЦУ. Зустріч щодо питань євроінтеграції
Київ. 25 березня 2024 року
25 березня 2024 року
на особисте запрошення президента Торгово-промислової палати України
Геннадія Чижикова директор ДГЦУ Андрій Ткаленко взяв участь у дискусії
щодо євроінтеграції, яка була організована в ТПП України за участі
Олександра Ількова, генерального директора Урядового офісу координації
європейської та євроатлантичної інтеграції;
Костянтина Кошеленка та Ірини Постоловської, заступників Міністра соціальної
політики України; Марії Марченко, заступниці Керівника Департаменту з питань
європейської та євроатлантичної інтеграції Офісу Президента України.
Серед іншого на зустрічі були розглянуті питання синхронізації якості
української продукції та технічних вимог до неї з нормами ЄС, зокрема і в
гемологічній галузі.
ДГЦУ, ПАР. Кімберлійський процес. Засідання AHCRR
Київ. 08-09 лютого 2024 року
з 08 по 09 лютого 2024 року у м. Кейптаун (ПАР) відбулось перше в цьому році
засідання Спеціального комітету
з огляду та реформ (Ad Hoc Committee on Reviewand Reform (AHCRR)) Кімберлійського процесу.
Україну на цьому форумі в режимі онлайн представляли директор ДГЦУ Андрій Ткаленко,
заступник директора Володимир Татарінцев, головний фахівець Анастасія Квачук та безпосередньо
в залі засідань Надзвичайний і Повноважний Посол України в ПАР,
Республіці Мозамбік та Республіці Ботсвана Любов Абравітова.
На засіданні було продовження обговорення дефініції «конфліктних діамантів» та питання
консолідації Базового документа КП (ССКП) на основі раніше зроблених пропозицій щодо дефініції
різних термінів ССКП, зокрема запропонованих Україною.
Разом з партнерами продовжуємо роботу щодо здійснення політичного тиску на рф
у рамках Кімберлійського процесу.
ДГЦУ. Держсховище. Щодо унікальної колекції зразків бурштину-сировини
Київ. 06 лютого 2024 року
06 лютого 2024 року
відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02 травня 2023 року № 435
«Про зарахування дорогоцінного каміння органогенного утворення (бурштин-сировина унікальний)
до Історичного фонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України»
у приміщенні Державного гемологічного центру України відбулась передача унікальної
колекції зразків бурштину-сировини у кількості 13 одиниць від
ДУ «Державне сховище дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України» до ДГЦУ.
У складі цієї колекції одинадцять зразків, які мають масу від 1 049 до 1 960 г,
два зразки – 2 223 та 2 129 г та зразок масою 3 600 г, який є винятковим природним утворенням.
Відтепер ця колекція буде зберігатись у ДГЦУ з метою експозиції та наукових досліджень.